Pierścionki, bransoletki, naszyjniki i wiele innych dodatków zalega w naszych szufladach i szkatułkach. Co zrobić z nieużywaną biżuterią? Do czego można ją wykorzystać? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów oraz wskazówek.

Każda kobieta posiada oddzielne miejsce na przetrzymywanie biżuterii. Po latach bardzo często okazuje się, że połowa z tych rzeczy jest już niemodna i nienoszona od kilku sezonów. Różnego rodzaju naszyjniki, pierścionki czy kolczyki stają się niepotrzebne czy przestają się podobać. Warto wtedy pomyśleć o ich ponownym wykorzystaniu. Wiele elementów danej biżuterii może być użyte do innych celów.

Zanim przejdziemy do pozbycia się czy przerobienia danej biżuterii na coś innego powinniśmy zrobić segregacje i porządek. Wszystko zależy oczywiście od ilości i rodzaju danych ozdób. W kolekcji z pewnością znajdą się takie rzeczy, które mają dla nas wartość zarówno sentymentalną, jak i materialną. Warto zatem zacząć od odpowiedniej segregacji oraz przemyśleniu czego chcemy się pozbyć, a co zamierzamy zostawić. Przydadzą się do tego specjalne stojaki, skrzyneczki czy szkatułki na biżuterię.

Nowa biżuteria ze starej

Zauważmy, że większość biżuterii składa się z kilku elementów – zapięcia, koraliki, kamyczki i innego rodzaju ozdoby. Przy użyciu specjalnych narzędzi możemy rozmontować starą biżuterię na części i wykorzystać elementy do stworzenia czegoś nowego. Podobnie jeśli coś zostało uszkodzone i nie wygląda już tak efektownie. Na przykład stary naszyjnik możemy zamienić na ciekawą bransoletkę. Wszystko oczywiście zależy od budowy oraz rodzaju poszczególnych elementów.

Na stronie dekolo.pl znajdziesz między innymi jajka i kule ze styropianu – sprawdź też inne materiały DIY

Stare kolczyki mogą, a właściwie poszczególne ich elementy mogą posłużyć jako ciekawy wisiorek do łańcuszka. Należy odpowiednio podzielić całość na części jeśli jest to możliwe. Najlepiej wykorzystać do tego pęsety oraz niewielkie kombinerki, które pomogą odgiąć poszczególne części biżuterii.

Coś nowego

Starą biżuterię możemy wykorzystać również do innych celów. Poszczególne części mogą posłużyć jako ozdoby odzieży. Elementy z różnego rodzaju wisiorków czy bransolet możemy wykorzystać do ozdobienia swetrów czy bluzek. W sklepach znajdziemy specjalne kleje do wybranych tworzyw i z łatwością umieścimy jakiś element na wybranej odzieży.

Ciekawym rozwiązaniem może być również wykorzystanie starej biżuterii do ozdobienia szkatułek, pudełek czy różnego rodzaju organizatorów na kosmetyki czy nawet nadal używaną biżuterię. Wiele oczywiście zależy od poszczególnych elementów i naszej pomysłowości.

Jak wyczyścić starą biżuterię?

Jeśli jednak nie chcemy pozbywać się starej biżuterii powinniśmy od czasu do czasu ją odświeżać. Przede wszystkim jeśli jest ona wykonana ze srebra czy złota. Niestety podczas długiego leżenia w szufladzie biżuteria może zacząć się odbarwiać. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych preparatów czyszczących. W przypadku kolczyków warto zadbać o to, by przeczyścić je środkiem dezynfekujących przed założeniem.

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *