Utrata koloru naszych mebli może być spowodowana wieloma czynnikami. Być może przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja lub niekorzystne warunki atmosferyczne? Warto dowiedzieć się, w jaki sposób zabezpieczyć poszczególne rodzaje mebli przed płowieniem.

Dla wielu osób estetyczna strona mebli jest bardzo istotna, dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób należy zabezpieczyć oraz pielęgnować poszczególne elementy wyposażenia. Dotyczy to zarówno mebli znajdujących się we wnętrzu domu, jak i tych w ogrodzie. To często z tymi drugimi pojawia się problem utraty koloru czy innych uszkodzeń. Płowienie negatywnie wpływa nie tylko na wygląd danego mebla, ale również na jego trwałość.

W zależności od materiału z jakiego wykonane są poszczególne elementy wyposażenia powinniśmy zadbać o odpowiednią ich pielęgnacje oraz konserwacje. Szczególnie dotyczy to mebli, które narażone są na częste działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce czy wahania temperatur. Elementy tapicerowane powinny być często czyszczone. Jednak należy pamiętać o odpowiednim doborze środków czyszczących.

Jak zadbać o meble drewniane?

Meble z naturalnego drewna są niezwykle wytrzymałe i wyglądają bardzo efektowanie. Należy jednak pamiętać, że powinny one być odpowiednio zabezpieczone przez lakiery czy specjalne farby. W ten sposób zabezpieczymy drewno przed porysowaniem czy innymi uszkodzeniami. Lakierowanie sprawdza się niezależnie od rodzaju drewna, jak i wielkości mebli. Poza tym ten sposób nie wpływa znacznie na zmianę koloru, aby tego dokonać stosuje się tzw. bejce.

Sklepy meblowe Warszawa – sprawdź stronę Radius Centrum – wiele mebli do rożnych pomieszczeń

Inną metodą ochrony drewnianych mebli jest woskowanie. Dzięki temu meble zyskują duży połysk, a także pogłębia się ich naturalny kolor. Ten zabieg można łatwo wykonać w domu. Warto jednak pamiętać, że czynność ta nie jest długotrwała i należy powtarzać ją co kilka miesięcy. Poza tym woskowanie nie chroni mebli przed wilgocią.

Jak zadbać o meble skórzane?

Meble skórzane także mogą tracić swój naturalny kolor. Może być to spowodowane zbyt długotrwałym działaniem promieni słonecznych czy niewłaściwą pielęgnacją. Należy zatem zadbać o to, by tego rodzaju meble nie znajdowały się blisko nasłonecznionych okien, w szczególności dotyczy do kanap oraz foteli. Najmniej odporny jest kolor czarny, który pochłania najwięcej światła. Oprócz tego meble skórzane mogą wysychać, co z kolei prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Meble skórzane powinny być odpowiednio czyszczone, co kilka miesięcy. Najlepiej w tym celu używać specjalnych emulsji do skóry oraz wosku, który stworzy warstwę ochronną przed wszelkimi zanieczyszczeniami, kurzem, a także w pewnym stopniu – przed słońcem. W sklepach dostępne są również specjalne impregnaty, dzięki którym zabezpieczymy meble przed zewnętrznymi czynnikami. Dzięki temu zyskają one większą trwałość oraz żywotność. Nie wystawiajmy skórzanych mebli na zewnątrz oraz zadbajmy o to, by znajdowały się w zacienionym miejscu, przynajmniej w czasie letnich miesięcy.

Written by Redaktor

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *