Planując kominek w swoim domu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy. Na wstępie warto określi cel, w jakim decydujemy się na kominek. Chociaż w większości przypadków ma on ogrzewać nasze mieszkanie, to czasem montowany jest jedynie dla celu wizualnego jako ozdoba wnętrza.

Również wygląd samego kominka jest bardzo ważny. Powinien on wtapiać się w tło zdobiąc pomieszczenie. Z tym nie powinno być problemu, gdyż producenci obecnie prześcigają się w formach ich wykończenia. Możemy zaopatrzyć się w kominek pasujący do góralskiego charakteru, lub znaleźć dla siebie nowoczesny styl wykończenia taki, który ozdobi salon współczesny.

Rodzaje kominków

Kominki otwarte i z wkładem

Instalacje otwarte najczęściej montowane są w celu wystroju wnętrza. Dzieje się tak, ponieważ mają dużo mniejszy potencjał grzewczy, niż kominki z wkładem. Dzieje się tak dlatego, gdyż otwarty przewód kominowy powoduje duże straty ciepła, które uchodzi na zewnątrz budynku. Dodatkowym minusem jest to, że drewno w takim piecu spala się dość szybko, co dodatkowo zwiększa koszty eksploatacyjne. Do wykonania takiego kominka używa się cegły ceramicznej, cementowej lub piaskowca. Palenisko natomiast wykonuje się z pełnej cegły ceramicznej dodatkowo wykładając go cegłą szamotową. Zamknięte wkłady kominkowe należą do bardziej bezpiecznych i ekonomicznych w eksploatacji. Różne modele mogą współpracować z powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Posiadając taki model, nie ryzykujemy, że palące się drewno lub popiół, wydostaną się z kominka.

W asortymencie sklepu Szalony Max znajduje się m.in. koza z płaszczem wodnym, piece czy meble warsztatowe – sprawdź!

Kominki wolnostojące – tak zwane kozy

Kominki wolnostojące mogą doskonale zastąpić duże kominki. Kozy nie wymagają ani tak dużo miejsca na ich instalację, ani tak wysokich kosztów. Tzw. kozy dostępne są w tak wielu modelach, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla naszego wnętrza. Naturalnie przed zakupem nie zapomnijmy zastanowić się, czy ma on nam służyć za ozdobę, czy też zamierzamy ogrzewać nim pomieszczenie w chłodne dni.

Kominki elektryczne

Jeżeli przeszkadza nam bałagan związany z eksploatacją systemów opisanych powyżej, nie lubimy drewna w domu, bądź nie mamy pomieszczenia na przetrzymywanie opału, dobrym pomysłem może okazać się kominek elektryczny.  Główną zaletą tego rozwiązania jest czystość podczas eksploatacji. Efekt palącego się drewna tutaj osiągamy dzięki płynnemu lub półpłynnemu paliwu. Otwartego ognia właściwie nie ma. Obraz płomieni to wynik rozbicia wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlany jest obraz płomieni. Eliminujemy tym samy zagrożenie, jakie niesie ze sobą ogień.

Kominki gazowe

Kominek gazowy nie wymaga od użytkownika wysiłku związanego ze składowaniem opału bądź własnoręcznego rozpalania drewna. Jest zatem odpowiedni dla ludzi ceniących sobie komfort. Uruchomienie takiego urządzenia ogranicza się jedynie do wciśnięcia jednego przycisku na pilocie. Kominek działa natychmiast po włączeniu. Na koszty eksploatacyjne wpływ ma jedynie cena gazu.

Biokominki

Biokominki są równie wygodne w montażu, jak elektryczne. Ich wyjątkowość polega na zamianie spalanego drewna bądź brykietu na biopaliwo, mające postać ciekłą lub żelową. Takie rozwiązanie nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, co daje nam dużą elastyczność w wyborze miejsca, w jakim chcielibyśmy go postawić.

Written by Redaktor

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *